قیمت خودرو

ایرباس در حال کار بر روی تاکسی پرندهٔ خودران

ایرباس در حال کار بر روی پروژهٔ ساخت ناوگان نوآورانه‌ای از تاکسی‌های پرنده جهت حل ترافیک و راه‌بندان‌های فزایندهٔ شهرهای شلوغ است. این شرکت در حال نمونه‌سازی و توسعهٔ تعدادی از این راه‌حل‌ها است که مهم‌ترین آن‌ها یک نمونهٔ تک سرنشینه بوده و دیگری کانسپت «CityAirbus» است که توانایی حمل چندسرنشین را دارد. پروژهٔ اول همان‌طور که اشاره شد تک سرنشینه بوده و «Vahana» نام‌گرفته است. احتمالاً اولین پروتوتایپ این هواگرد تا اواخر سال 2017 ساخته‌شده و اولین پرواز آزمایشی خود را انجام خواهد داد.

Vahana توسط شرکت «ایرباس هلیکوپتر» (همان یوروکوپتر سابق که زیرمجموعهٔ گروه ایرباس بوده و به‌تازگی به ایرباس هلیکوپتر تغییر نام داده است) ساخته خواهد شد و طرحی که از آن ارائه‌شده نگاهی اجمالی از آنچه که تاکسی هوایی آینده می‌تواند باشد را نشان می‌دهد. این پرنده همانند هلیکوپترها توانایی نشست‌وبرخاست عمودی داشته و نیروی موردنیاز خود را از طریق ملخ‌های بزرگی که با نیروی برق به چرخش درمی‌آیند تأمین می‌کند.

این هواگرد نوین می‌تواند به‌طور کاملاً مستقل و بدون نیاز به خلبان پرواز کرده و بدون نیاز به کادر پروازی، سرنشین خود را با خیال راحت به‌صورت کارآمد حمل نماید. عضو بخش توسعهٔ گروه ایرباس «Jorg Muller» در رابطه با واهانا می‌گوید:

«زمانی که ما قادر به ارائهٔ این وسیلهٔ نقلیهٔ جدید برای اولین بار در کلان‌شهرهای دنیا باشیم به‌سرعت بازار و تقاضای بالایی برای آن ایجاد خواهد شد چراکه واهانا از مزایایی چون حمل‌ونقل هوایی راحت، پرواز ساکت، عدم تولید آلایندگی و قیمتی رقابتی برخوردار است».

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.